ZARİF FİYONKLU BABET TUNUS İŞİ

Güzel bir babet yapımıyla tekrar birlikteyiz hanımlar. Tunus işinden yapılmış bu güzel çalışmayı nette dolaşırken rastladım ve çok hoşuma gitti. Kendime hemen yapmalıyım dedim. Sizlerin de beğeneceği bir model ve kesinlikle öğrenince yapmayı isteyeceksiniz.ZARİF FİYONKLU BABET TUNUS İŞİ

Zarif bir babet modeli olup, özellikle kız çocuklarınız varsa onlara yapabilirsiniz. 3 yaş için hazırlanmış güzel bir çalışmayı şimdi sizlere aktaracağım. 3,5 numara şiş, kalın ip veya ince ip ile bu güzel patiği hazırlayabilirsiniz. Patik ipiyle örerken ise sayıları mutlaka dikkate almalısınız. 3 numara tunus şişi kullanırsanız iyi olur.

Tunus işi babet yapımı

40 numara ayak için 30 sıra yeterli oluyor. Şiş kalın ve ipte kalınsa kendi ayağınıza yani küçük serçe parmaktan ölçü alarak hesaplayabilirsiniz. 0-6 aylık bebekler için ise 8-10 sıra yeterli olacaktır.

İlmekleri 22 zincir ile başlıyorsunuz. Sonra Tunus işi fiyonklu ayakkabı için 22 zincirden hemen sonra ise üstüne dönüp 36 no ayak için 25 sıra öreceksiniz. Yanlardan 2 ilmek bırakarak 4 ilmek kalana kadar öreceksiniz.

Sonrasında ise 4 ilmek kalacak. 4 ilmeği ise ördükten sonra hemen aşağıya doğru tek tek örüp ilmekleri toplayacaksınız.

fiyonklu-babet-tunus-isi
fiyonklu-babet-tunus-isi

Tekrar 1 sıra düz örerek, 2’şer ilmek azaltmaya başlayacaksınız. Bu biçimde başlangıç ile birlikte 5 dilim yapacaksınız. Aynı yöntemi kullanacaksınız. 5 dilim bu şekilde tamamlandıktan sonra da diğer yan tarafı örmeye başlayacaksınız.

12 sıra örüp, sonrasında kesme işlemi yapacaksınız. Bu örnek anlatım 3 yaş için uygundur. Siz 22 ilmek başlayıp 25 sıra örebilir ve 36 no ayak ölçüsüne göre yapabilirsiniz.

Tunus işi fiyonklu babet

Anlatım 40 numara ayağa uygun olarak ayarlanmış. Yanlardan ise eşit olacak şekilde sayarak ortada kalmış olan 8 ilmeği şişe takacaksınız. Sonra da sivri bir burun için 4 ilmekle başlayarak 4-6-8 şekilde artırabilirsiniz. Bu şekilde düzgün bir babet yapmış olacaksınız.

8 ilmeği sabit tutarak yanlarda bulunan ilmeklerden ise 1’er alarak her sırada eksiltme aşaması yaparak, taban kısmını öreceksiniz. Tunus işi taban yapılışı da bu sayede şekil almaya başlayacak.

Taban için örnek resimlere bakabilirsiniz. Önden görünümü içinde yine resimli örnekleri incelemenizi istiyorum. Babet böylece yavaş yavaş ortaya çıkmış olacak. Topuk kısmını da yapınca, topuğu da taban gibi yine aynı şekilde yanlardan ilmek alıp toplayacaksınız. 8-6-4-2-0 olacak şekilde bitireceksiniz.

Sonrasında ise fiyonk yapımına geçeceksiniz. Büyük patikler için 20 ilmekle başlayabilirsiniz. 8 sıra ördükten sonra ipi keseceksiniz. Küçük patik için 10 ilmek başlayarak 7 sıra örüp ipi kesebilirsiniz.

Ortasında ipi sıkıca dolayıp, fiyonk şeklini verebilirsiniz. Patiğe 4 bir tarafı güzelci dikilir ve tutturulur. Sonra da artık kullanıma hazır hale gelir. Bu güzel çalışmayı kadinlaringunlugu.com adresinden aldım. Gerçekten güzel anlatmışlar. Emeklerine sağlık.

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu